YENİ SOSYAL AĞ: SUPER

Twitter
Visit Us
Follow Me
Tweet
Whatsapp
Facebook
LinkedIn

“Yeni bir sosyal ağ mı? Elimizdekilerle idare ediyorduk” dediğinizi duyar gibiyim. Daha ne kadar bağlı ve paylaşımcı hale geleceğiz bilinmez, Twitter’ın eski kurucu-ortaklarıından Biz Stone’un geliştirdiği sosyal ağ: Super, geçtiğimiz ay görücüye çıktı.

İlk bakışta Instagram, Twitter ve SnapChat’in güzel bir birleşimi gibi görünen Super, internetten bulduğumuz veya kendi çektiğimiz görselleri, başlık ve imza ekleyerek paylaşmanıza olanak sağlıyor. Basitçe; CAPS paylaşımlarının sosyal ağa dönüşmüş hali diyebiliriz. Kendi gibi eğlenceli de bir açıklaması var:

“Süper, düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve önerilerinizi, arkadaşlarınızla veya Süper komünitesi ile paylaşmanın eğlenceli bir yoludur. Cümlenin başını biz veriyoruz, geri kalanı sizler dolduruyorsunuz. Görseli de biz veriyoruz veya siz seçiyorsunuz. Profil kartlarınızı hikayenizi anlatacak şekilde doldurun. Kurnaz olun ama en önemlisi, çok eğlenin.”

Zamanın Ötesinde Paylaşımlar

Kullanımına gelecek olursak, SnapChat’i karmaşık bulanları mutlu etmeyecek bir uygulamayla daha karşı karşıyayız. “Everyone” ve “Friends” olarak iki ayrı timeline’ımız var. Timeline’daki gönderilerin üzerine bastığınızda görsellerin tamamını, sağa kaydırdığınızda kimin gönderdiğini (ve varsa konum bilgisini) görebiliyorsunuz. Sola kaydırırsanız ise “share” ve “report” var. Instagram’dan alışık olduğumuz gibi, gönderilerin üzerine tıklayarak beğenebiliyoruz ancak gönderileri kimlerin beğendiğini sadece gönderi sahibi görebiliyor, diğerleri beğeni sayısını ve -varsa- verilen cevapları görüntüleyebiliyor. Bu platforma özgü hoş bir detay daha, gönderilerin zamanı yok, eğer gönderen konum belirtmişse, gönderinin nereden yapıldığının harita detayına kadar görüntüleyebiliyorsunuzancak ne zaman yapıldığını göremiyorsunuz.

“Super” Yenilikler

Super’ın getirdiği yenilikler bununla da sınırlı değil, “Anonymish” özelliğinden biraz bahsetmek istiyorum. Bir gönderiyi paylaşırken “Anonymish” kutusunu işaretlerseniz, gönderiyi paylaşanı görmek isteyen sizin yerinize “Anonymish” ikonuyla karşılaşıyor. Böylece paylaşımı sizin yaptığınız kimse görüntülenemiyor ancak beğeniler size gelmeye devam ediyor. Bu özelliği kullancaklar için minik bir hatırlatma: gönderiyi kimin yaptığı kısmında “Anonymish” ikonu çıksa da, gönderi arkadaşlarınızın “Friends” timeline’ında görünüyor. Yani az kişiyi takip edenlerin “Anonymish”in sırrını çözmesi çok da zor olmayacaktır.

Super’ı detaylı inceledikçe, Biz Stone‘un yaratıcı zekasına  şapka çıkarmamak elde değil. Bug bulur veya geri bildirimde bulunmak isterseniz, cihazınızı sağa-sola hafifçe sallamanız yeterli. Uygulama, ekranın görüntüsünü alarak, mail yoluyla geri bildirimde bulunmanızı sağlayacak.

Ve son olarak eklemek istediğim; cümleye başlarken kullandığımız “the best”“the worst”“I love” gibi başlangıç kalıplarını biraz yetersiz buldum. Zamanla gelecek güncellemelerle, bu sınırlayıcı durumu ortadan kaldırmalarını diliyorum.

Öyleyse; hoş geldin Super.

Leave a comment

Twitter
Visit Us
Follow Me
Tweet
Whatsapp
Facebook
LinkedIn

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.